אודותינו

לפני 30 שנה היה בצפת בעיקר הרושם של זקני צפת שידעו איזה גדולי דור גדלו בעיר והשרישו בה את חזונם. הנוער  עם השנים הלך והתרחק, כמעט ולא היו מוסדות תורה בעיר ובבתי הכנסת שרדו קומץ מבוגרים.
כיום, ניתן לראות את הקשר של  הנוער לדת ואת בתי הכנסת המלאים מפה לפה שהפכו עם השנים לבתי מדרש.
חלק גדול של החזרה בתשובה של עיר הקודש צפת, החל כחלום קטן עם הרבה תקוות, שהפך  למציאות שמגשימה את חזונו של הרב רפאל כהן, ראש מוסדות "יתד התשובה".
אט אט החל לקרום עור וגידים, מרכז  תורני דתי שפעולותיו תורמות לעיצוב פני החברה היהודית הדתית בעיר ומאפשרות גם את שינוי פני החברה החילונית בעיר  וקירובה לתורה.
בקצב גדילה טבעי קמו להם מוסדות "יתד התשובה" והחלו לתרום בכל תחום, נושא ופינה במשבצת שמכונה: העשרת חיי הרוח והקודש בצפת ובאזור.
מלאכת הקמת המוסדות התחילה מחזון, אך דבר אחר קדם לחזון. אמונתו של הרב רפאל כהן שליט"א בקדוש ברוך הוא והביטחון שיזכה לסיוע שמיים להצליח בידו לסייע לכל יהודי בעיר צפת ובכלל.
אישיותם של הנפשות הפועלות במוסדות אינה מותירה ספק באשר לעוצמת אמונתם, תחושת השייכות שלהם לשליחות שפועמת בקרבתם, מעניקה להם יכולת מופלאה בנתינה, מבלי לקבל בתמורה מאום, למעט מילוי מצוות השם.
אכן, הסתר פנים יש לקדוש ברוך הוא אך מעשיו והנסים, מתגלים באורח פלא לאלו שבאמת רוצים לראות אותם. תורתו וציוויו משמשים במוסדות כניגון מלכות לנשמה אשר מבקשת לקרב עוד יהודים לדרך האמת של מלכות שמיים. מי יתן ובזכות התורה הנשמעת מבין כותלי המוסדות תזורז הגאולה. ויש שאמרו כבר  "אין עם ישראל נגאלים אלא… ב"יתד התשובה".

ראש המוסדות הרב רפאל כהן

צפת היא אחת מארבעת ערי הקודש שבארץ ישראל.
כיליד העיר וכמי שלמד במוסדות החינוך שבה מזה למעלה משלושים שנה זכיתי להכיר את צפת בכל תקופותיה. נאלצתי לצאת את העיר לפרק זמן קצר לצורך לימודים בישיבה גבוהה בכפר חסידים, מחוסר מוסדות חינוך תורניים בעיר, וכאבתי לראות כששבתי וצפיתי בשינויים הרבים שחלו בעיר. בין היתר ראיתי כיצד התרחק הנוער מהיהדות ודרך המצוות, בפרט אותם ידידים, איתם גדלתי שהשתנו עד בלי היכר.

קבלתי את ברכת רבותי ויצאתי לדרך עם הרבה אמונה, תקווה וביטחון שבעז"ה תושבי צפת יזכו להתקרב ולהתחזק בתורה, מידות ומצוות עד שכך היה.

כחלוצים הסתובבנו עם קומץ פעילים והפעילות התקיימה מבית לבית, משכונה לשכונה בצפת וממושב למושב בשטחי מרום הגליל הפעילות אפשרה לי הצצה אל רוחב נדיבותו של הלב היהודי שעם מעט אור תורה, נפתח ללא גבולות.
השכלתי מדברי שיר השירים: "אל תראוני שאני שחרחורת…" והבנתי כי גם אם למראית עין נראה האדם כשחור ורחוק מהתורה. המשך הפסוק "… ששזפתני השמש" ממחיש כי השחור אינו שורשי אלא חיצוני ועם מעט ניקיון נכון, השחרות מסתלקת.
התחלנו בס"ד, לחולל את המהפכה הרוחנית עם שלושה בחורים שליוו אותנו מהקמת המוסדות ומאז אי אפשר להפסיק את "המנגינה" הזו שבעז"ה תמשיך ותתעצם, עד לביאת ימי המשיח בקרוב, כי כבר אנו מובטחים "אין ישראל נגאלים אלא בתשובה…"
מאז ועד היום, אנו מודים לה' יתברך על כל חסדו עימנו, שהביאנו עד הלום והצלחנו לראות בפריחת ושגשוג המוסדות אשר מונים כיום קרוב ל-600 תלמידים ואברכים.
בהזדמנות זו, אנו מודים לאותם ידידים ומכרים שמלווים אותנו כבר 26 שנים, מי בהוראת קבע ומי בתרומה חד פעמית, בלעדיכם לא היינו זוכים להגיע עד הלום כי "אם אין קמח אין תורה".

במלאת 26 שנים אנו עומדים בפתחם של אתגרים גדולים שיבואו לידי ביטוי ביתר שאת, בין היתר ע"י קביעת יתד בכל עיר ועיר ובכל העולם עם פתיחתו של אתר "יתד התשובה", ובו ודרכו נוכל לשמש כשופר לכל המעוניינים לחזק את תנועת התשובה ולשמש כתובת לשאלות ושתובות בכל התחומים ובפרט למעוניינים ביהדות.
אני תפילה לה' יתברך שכשם שעזר לנו בעבר יעזור לנו גם בעתיד, עד שנזכה כולנו להגדיל תורה ולהאדירה ובכך נקרב את הגאולה המיוחלת.

מנכ"ל המוסדות הרב מיכאל עייש

ידוע, שאת החושך לא מגרשים ע"י מקלות, אלא ע"י קצת אור. כיום, שהחושך מתרבה והצרות תוקפות אותנו מבית ומחוץ בחרנו לעצמנו להקים אתר שיקרה תשובה, ע"ש מוסדותינו "יתד התשובה" כדי לחבר ולקשר בין כל בוגרי המוסדות בארץ ובעולם באתר אחד, שכך יוכל כל אחד לקבל אינפורמציה מהנעשה במוסדותינו ובד בבד לשאול רבני הישיבה שאלות ותהיות.

לפני קרוב ל –30 שנים, זכיתי להיכנס  וללמוד במוסדות "יתד התשובה". כבר אז תהיתי מדוע נקראת הישיבה  מוסדות, בו בעת שאני רואה קומץ קטן של אברכים.
היום אני מבין שהשם מוסדות, שיקף את חזונו של הרב רפאל כהן שליט"א שהלך והקים בביטחון, עולה של תורה תשובה בצירוף ברכת גדולי הדור שליט"א.

אכן ב"ה, היום הכל יעידון כי המוסדות הצליחו לשם ולתהילה והם כוללים  במסגרת פעילותן מוסדות רבים. רשת גני הילדים, הכוללת כמאה ילדים, רשת מעונות יום  רב תכליתי עם למעלה ממאה עשרים תינוקות, בית ספר "פרחי כהונה" המונה קרוב ל- 230 תלמידים. מסגרות לימוד מגוונות לאברכים ולבעלי בתים, כולל נץ, כולל ערב ויום ששי משמשים מסגרת לעשרות תלמידים, כל זאת ועוד קרוב ל-50 אברכים אשר ממיתים את עצמם באהלה של תורה ומאות נוספים שמשתמשים בשירותי המוסדות במשך כל השנה.

ה' יתברך זיכנו לראש מוסדות שמוכן להעדר מביתו ועירו ולהטלטל בחו"ל על פתחי נדיבים ולו בכדי לשמור על הקיים למרות הגזרות הכלכליות הקשות בארץ.

בברכת התורה והתשובה
הרב מיכאל עייש

צוות רבני ההמוסדות

הרב בנימין כהן

הרב יגאל כהן

logo-kanfay-yhona
logo-shosanim
logo-pirchey
yated_meir
hasdiy_d
clip0006